Çınarlı Mahallesi 1561 Sokak No:28 Konak İZMİR

Hikayemiz

“İlk oyunumuz ile kendi sahnemizde perde açıyoruz.” Her tiyatrocunun, hatta tiyatro ile tanışmış herkesin kurmak isteyeceği bir cümle bu. Bir ortak hayal. Kendini gerçekleştirmenin en keyifli biçimlerinden biri.

Diğer yandan, bir hayali gerçekleştirmek için gerçekten gerçekçi olmak gerekiyor. Süregiden bir ekonomik krizin üzerine eklenen pandemi bunalımı içinde bir tiyatro açmak, ancak iyi bir plan ve gerçek bir dayanışmayla mümkün olabilir.

Planımız özetle tüm İzmir seyircisine hitap edecek, onların takdirini ve desteğini alacak bir tiyatro olmak. Bunu sağlamak için yapmamız gereken iyi tiyatro yapmak, ısrarla iyi tiyatro yapmak, bu sahnede oyun seyreden seyirciye her zaman iyi bir seçki sunmak.

İyi tiyatronun ne olduğu sorusu ise elbette farklı şekillerde yanıtlanabilir. Bizim yanıtımız Tiyatro Peron’un kadrosu, oyun seçkisi ve meslek ahlakı olacak. Başarının salt ticari başarı olarak anlaşıldığı, kültürün ve içeriğin biçime indirgendiği bir dönemde biz tiyatronun gerçekliğine güvenerek yola çıkıyoruz: Tiyatro oyuncuyla seyircinin doğrudan iletişimidir. Bu yüzden, tiyatro tüm demokratik rejimlerin altyapısıdır. Tiyatro, demokrasiye içkin bu yapısı nedeniyle tüm sanat dallarıyla ilişkisi olan lokomotif bir sanattır. Peron Sanat’ın anafikri budur.

Sahir ve Heves’le birlikte oturup ilk planlarımızı yapmaya başladığımız zamanların üzerinden tam bir sene geçmiş. Çok çaba harcayarak ve çok sabrederek geçirdiğimiz dolu dolu bir yıl. Birlikte çalışmanın, üretmenin, sanatla yaşamanın, maceramızı kentin insanlarıyla paylaşmanın keyifli olacağı bir yer kurmaya çalıştık. Çalışma arkadaşlarımız Elif ve Murat bu çabaların en önemli paydaşları oldular. Bu süreçte pek çok arkadaşımızdan destek gördük, kendimizi hiç yalnız hissetmedik. Bu yüzden kendimizi çok şanslı, bir o kadar da güçlü hissediyoruz. Tam bu noktada Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibinin ve Bornova Anadolu Lisesi Mezunlar Tiyatrosu’nun adlarını anmadan edemeyeceğim. Dostluklarıyla bize güç verdiler.

İki yönetmen arkadaşım Onur Erdoğan ve Hakan Taner Yıldırım’la beraber Tiyatro Peron’un bu ilk sezonunda sizlere öncelikle üç oyun hazırladık. Onur ve Hakan’la kendi tiyatro yaşamımın son 15 yılında haklı olarak beraber anıldım ve Peron Sanat’ın ilk yılında sezonumuzu birlikte açmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Tiyatro Peron’u takip edin. İzmir’in sanat hayatına güzellikler getireceğiz.

Bu süreçte bizimle beraber olan tüm meslektaşlarıma, destek olan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Ant Aksan
Tiyatro Peron Genel Sanat Yönetmeni

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image